Про місто Алушта
Ворота
Південного берега Криму - тиха Алушта. Це місто відкриває ПБК по одній
з головних туристичних доріг Криму Сімферополь-Ялта. Алустон - в
перекладі із старогрецького значить "неумитий". Заснований стародавніми
греками, це містечко у всі історичні часи залишалося важливою
стратегічною крапкою і ключем до Південного берега Криму. Алушта
знаходиться приблизно на півдорозі між Сімферополем і Ялтою, від
першого в 52 кілометрах, від другої-в 44 км, з ними є автобусне і
тролейбусне сполучення. Разом з обширною ділянкою Південнопобережжя:
від гори Аю-даг на заході до села Привітне на сході, утворює так звану
Велику Алушту. Пляжі Великої Алушти розтягнулися більш ніж на 40
кілометрів.
Сучасна Алушта представляє собою невелике і
розташоване на схилі гір біля берега моря містечко республіканського
підпорядкування. Це маленький, з одним тільки підземним переходом і без
єдиного світлофора, дуже затишне і приємне місто, другий найважливіший
після Ялти курортно-оздоровчий і туристський центр. Відпочинок в Алушті
особливо приємний: тут завжди свіже і чисте повітря, велика кількість
зелених насаджень, чисті пляжі і прозора вода. Відпочинок в Алушті
можна сумістити з лікуванням: більш ніж в 15 санаторіях тут лікують
захворювання органів дихання нетуберкульозного характеру,
серцево-судинної і нервової систем. Також у Великій Алушті знаходяться
близько 30 пансіонатів, більше 40 баз відпочинку, дитячих таборів,
розвиненої курортної інфраструктури. Відпочинок в Алушті звичайно
асоціюється з такими назвами як "Артек", санаторії "Крим", "Дубна",
"Золотий колос", "Славутич", "Круча", "Алушта".
Алушта в
порівнянні з іншими місцями Південного берега - Ялтою, Алупкою,
Гурзуфом -менш барвиста і порівняно неяскрава. Тут немає вишуканої
темної зелені лаврів, магнолій, лавровишень і кедрів; навислих над
містом скель. До підніжжя гір кілометрів 7-8. Але краса саме Алушти - і
полягає в оточуючому її живописному просторі. Демерджі, Чатир-даг, із
заходу-пороги Бабу-гана; Чамни-бурун і Урага, сіра громада Кушка -одна
з вершин Бабугана - не тіснять маленьке містечко, а, відступивши,
дозволяють милуватися собою на відстані.
В місті є пристань,
автобусний і тролейбусний вокзали. Купальний сезон тут починається у
середині травня і триває до середини жовтня, а для дітей - з кінця
червня до кінця вересня (температура води біля 20° С і більше). А в
оксамитовий сезон відпочинок в Алушті просто незабутній!
Відпочинок в Алушті можна провести пізнавально. У місті є наступні визначні пам'ятки:
найбільші
історичні пам'ятники: візантійська фортеця Алустон (VI в.), башні
XIII-XV вв., палац князів Гагаріних, дача генерала Голубова, Старе
місто і Храм в ім'я всіх святих, красива набережна. Тут працюють музеї:
історично-краєзнавчий; меморіальний - письменника С.
Сєргєєва-Ценського; літературний - І. Шмельова; дім-музей академіка
архітектури А. Бекетова; музей природи і дендрозоопарк Кримського
заповідника. По місту встановлені пам'ятники А.С. Пушкіну, М. Горькому,
С. Сєргєєву-Ценському і ін. Одна з визначних пам'яток Алушти - цілюще
джерело мінеральної води із значним вмістом срібла. Недалеко від міста
- живописний водопад Джур-Джур (15 м).
Про місто Малоріченське
Малоріченськ або в простолюдді "Малорічка" є чудовою курортною зоною і одним з кращих місць в Криму. Між Алуштою і Судаком на достатньо пристойній відстані від міст розташовується невелике зелене селище Малоріченськ. Відпочинок в Малоріченську задовольнить найрізноманітніші смаки відпочиваючих: для любителів комфорту - білосніжні корпуси пансіонатів і будинків відпочинку; для тих, хто віддає перевагу відпочинку "дикуном" - приватний сектор і кемпінги. До ваших послуг прекрасні дрібногалькові суспільні пляжі, на яких вам запропонують морські прогулянки і екскурсії, водні велосипеди і мотоцикли, гори, атракціони, дельтаплани, занурення з аквалангами і інші розваги, які наситять Ваш відпочинок в Малоріченську веселістю і енергією. У численних барах і кафе Ви зможете спробувати екзотичні блюда з морепродуктів, відпочити і розважитися. А для тих, хто любить спокій і самоту - скелясті дикі пляжі селища Малоріченськ і прекрасна блакитна бухта з кришталево чистою водою, яку називають "бухта любові". Краса цих місць привернула сюди багато кінорежисерів для зйомок кінофільмів ("Острів скарбів", "Прощання слов’янки", "В бору брусниця" і багато ін.). Не менш прекрасні і гірські пейзажі. Одна з найголовніших визначних пам’яток цих місць є самий повноводний водопад Криму "Джур-джур". Він розташований в живописному Хапкальському заповіднику, що займає долину річки Улу-Узень. Сам водопад сховався серед могутніх дерев буків і грабів. Дзеркальна стрічка води, що зривається з 15-метрової висоти, розривається на окремі дзвінкі струмені. Прохолода водопаду, форелеві заводи ваблять сюди туристів зі всіх куточків землі. Не далеко від водопаду, поблизу села Генеральське, знаходиться пам’ятник архітектури XII ст. - залишки церкви Ай - Андрій. Любителі піших прогулянок можуть зробити сходження на плато Карабі - Яйла, звідки відкривається приголомшлива панорама місцевості.
Про місто Малий Маяк (с. Утес)
Селище Малий Маяк (Круча) знаходиться в 10 км. від Алушти і 25 км. від Ялти. Малый Маяк віддалений від шуму і транспорту і в той же час знаходиться всього в 2,5 км. від траси Сімферополь-Ялта. Розташований на березі моря поряд з реліктовим парком Карасан, Кучук-ламбатським заповідником, Карабахом і горою Кастель це селище вважається найбільш екологічно чистим і має унікальний природний мікроклімат. Середньорічна температура +30°С (липень +23,5°С, лютий +4,1 °С), сонце - 2300 годин в році (відповідає показникам Канн). Всі ці чинники плюс м’який клімат Криму без різких перепадів температури і тиску при невисокій відносній вологості повітря роблять відпочинок в Малому Маяку приємним, а також створюють унікальні умови для кліматолікування, зокрема в зимовий період. Околиці села Малый Маяк вражають своєю живописністю. Це ландшафтні пам’ятники: гора Аю-Даг, мис Плака з бухтою рідкісної краси, Пташині скелі, Кучук-Ламбатський хаос. Відпочинок в Малому Маяку насичений також відвідинами місцевих визначних пам’яток. Великий інтерес представляють садиби князів Раєвськіх і Гагаріних. Старовинний особняк Гагаріних із загостреним дахом і шпилем, оточений прекрасним парком, видний здалеку. Зубчата поверхня стін, кріпосні башточки по кутах і родовий дворянський герб князів Гагаріних привертають увагу. Ще один палац - "Карасан", побудований в мавританському стилі, колишній маєток генерала Раєвського. Перед фасадом, зверненим до моря, красується гай високих сосен. Не менш цікавий карасанський парк, де згруповані рідкісні екземпляри рослинного миру.
Про місто Партеніт
Не дивлячись на свою багатовікову історію, як курорт Партеніт дуже молодий. Йому небільше 30 років, але відпочинок в Партеніті вважається одним з найпрестижніших на Південному березі Криму. Вражаюча зміна зовнішності селища Партеніт пов’язана саме з курортним будівництвом і з розробкою нового методу висотного будівництва в сейсмонебезпечних зонах. На 59-му кілометрі тролейбусної траси Сімферополь - Ялта ви побачите покажчик "ПАРТЕНІТ". Повертайте без коливань! Ще два кілометри вниз до моря по шосе, і ваша подорож знайде гідну мету. Відпочинок в Партеніте завдяки клімату Південного берега - поєднання морського повітря, просоченого озоном, і гірського, із запахом розкішної кримської сосни, - по праву вважається цілющим. Розташований Партеніт у живописній долині, що примикає з східного боку до гори Аю-Даг (у перекладі з кримсько-татарського "Ведмідь-Гора"), по іншу сторону якої розкинулася знаменита дитяча республіка - мрія багатьох хлоп’ят - Артек. Партенітська долина знаходиться у центральній частині тієї області Криму, яка називається Південним берегом. Південний берег Криму захищений з півночі Головною грядою Кримських гір, основні яйли якої тягнуться з південного заходу на північний схід. Партенітська долина прикрита з півночі найвищою в Криму яйлою Бабуган (1400 - 1500 м) з вищою точкою Кримських гір Роман-Кіш (1545 м). Головна гряда захищає Південний берег від холодних північних вітрів, тому клімат тут сухий субтропічний, схожий з кліматом Середземномор’я - літо спекотне, сухе, зима більш дощова, ніж холодна, весна часто рання, а осінь - суха, дуже м’яка. Купальний сезон продовжується з червня до середини жовтня. Навіть зовні Південний берег мало чим відрізняється від середземноморських берегів Югославії і Італії. Життя сучасного Партеніту тісно пов’язане з роботою двох великих здравниць - Територіального центру курортології і реабілітації "Крим" і будинку відпочинку "Айвазовське". Можливості відпочинку тут практично безмежні. Агентства пропонують туристам більше 100 найрізноманітніших по тематиці екскурсій і морських прогулянок у всі куточки Кримського півострова, у тому числі і дуже цікаві спеціалізовані тури. Наприклад, спелеологічні (обладнані печери Кизил Коба, Мармурова, Еміне Баїр Хосар і численні карстові порожнини), літературні (Пушкін в Криму, Літературне Пвденнобережжя, Крим в казках і легендах), паломницькі (діючі православні монастирі і святині мусульманського світу), архітектурні, археологічні, історичні, мисливські (ліцензійний відстріл дичини в заповідно-мисливських угіддях), винні (історія і традиції кримського виноробства з дегустацією) та інші. На набережній розташовані численні кафе, бари, закусочні, свої послуги пропонують човнові станції. Для проведення культурного відпочинку є кінотеатри, дискотеки, бібліотеки.
Про місто Привітне
Про місто Професорський куток
Про місто Рибаче
В 30 км. на схід від Алушти, в сторону Судака знаходиться перлина Криму с. Рибальське. Відпочинок в Рибальському
– це насолода дуже великими, просторими, замкнутими, далеко виходячими
в море мисами і чистою екологією характерною даній частини півострова.
Кожні 20 хвилин від автовокзалу відправляються у бік Сімферополя
автобуси, а також налагоджений пароплавний рух Алушта, Ялта, Феодосія,
Судак. Рибальське - улюблене місце відпочинку тисяч людей. Багато, побувавши тут один раз, знов і знов повертаються в ці красиві місця. Рибальське
славиться великою кількістю овочів і фруктів, різноманітністю місцевих
вин, великою кількістю гірських озер, хорошою рибалкою і гостинністю
місцевих жителів.
Про місто Сонячногірське
Селище Сонячногірське вигідно розташовується біля підніжжя гори Сундурюас, 50 км. південніше Судака і 20 км. північніше Алушти, у районі мису Сотера, на південно-східному побережжі Криму. Сонячногірське – місцевість гірська, тому вулканічна порода змішаних сіро-червоних піщаних і дрібногалькових тутешніх пляжів носить загадковий характер, нагадуючи про колишні світи. Про корисні властивості комбінації цілющих морського і гірського повітря знають всі, але відпочинок в Сонячногірську відрізняється ще і унікальними оздоровчими властивостями водопаду Джур-Джур, до якого найближче (8 км.) якраз від селища Сонячногірське. Тут безліч барів, кафе, дискотека, ринок і пошта.